Oto Lastiğinin Üzerindeki Bilgiler Ne Anlama Gelir?

Lastiklerin üzerindeki rakamların ve harflerin anlamları çoğu sürücüye göre karmaşık bir konudur. Doğru lastiği seçmek ve lastik bakımı yapmak içinse bu bilgilerin bilinmesi bir gerekliliktir. Öyleyse lastik üzerindeki bilgiler ne anlama geliyor, bakalım.

Lastik Desenleri
  Oto lastiklerine baktığımızda 5 farklı desenle karşılaşırız. Lastiklerin desenlerine göre özellikleri ise şöyledir:


1- Düz tip lastikler: Sessiz ve konforlu sürüş imkânı sağlayan bu lastikler, üstün direksiyon hâkimiyeti ve düşük yakıt tüketimi ile ön plana çıkarlar.

2- Dişli tip lastikler: Islak zeminlerde, çamurlu ve karlı yollarda üstün manevra kabiliyeti sağlayan dişli tip lastiklerin yol tutuşları ve fren performansları da maksimum seviyededir.

3- Blok tip lastikler: Kavrama ve çekiş gücü yüksek olan dişli tip lastiklerin fren performansları da güçlüdür.

4- Düz-dişli tip lastikler: Hem ön hem de çeker aksta kullanılan düz-dişli tip lastikler, asfalt dışı yollarda sürüş kolaylığı sağlar. Direksiyon hâkimiyeti de iyi dengelenmiştir.

5- Kar-çamur tip lastikler: İsminden de anlaşılacağı gibi karlı ve çamurlu yollarda yüksek performans sergileyen bu lastiklerin fren emniyeti ve yol tutuş kabiliyeti maksimum seviyededir.

Lastik Üzerindeki Yazıların Anlamı Bu konuyu bir örnekle açıklamak daha kolay olacaktır. Üzerinde “175/75 R 20 92 T” yazan bir lastikle karşı karşıya olduğumuzu düşünelim. Peki, bu harfler ve rakamlar ne anlama geliyor?

175: Lastik taban genişliği(Kullanılan ölçü birimi milimetredir.).

75: Yanak genişliğinin lastik taban genişliğine oranı (% değeri).

R: Lastiğin radial (telli) olduğunu gösterir.

20: Lastik iç çapı, jant ölçüsüdür (Kullanılan ölçü birimi inçtir.).

92: Lastik üzerindeki yük endeksidir.

Lastik Yük EndeksiLastik Yük Endeksi  Yukarıda verdiğimiz örnekte bulunan
  92: Lastik üzerindeki yük endeksidir. Lastiğinizin yük endeksini yandaki    tablodan bakarak öğrenebilirsiniz.


Hız SınırlarıContinental PremiumContact 6

Yukarıda verdiğimiz örnekte bulunan

T: Lastiğin hız sınıfıdır.

Hız sınıfları ve lastiklerin çıkabilecekleri maksimum hızlar (km/saat):

       İndeksleri ve hız sembolleri lastiğin her iki yanağında gösterilir. Hız indeksi, bir lastiğin maksimum hizmet hızıdır.
       Burada hız göstergelerini ve bunlara karşılık gelen hızları bulabilirsiniz. Yanağında gösterge bulunmayan radyal lastikler saatte 110 kilometreye (68 m/s) kadar hız yapabilirler. Bias katlı lastikler saatte 100 kilometreye (62 m/s) kadar çıkabilirler. Kaplanmış lastikler, üzerlerinde aksi belirtilmedikçe saatte maksimum 110 kilometreye (68 m/s) kadar kullanılabilirler. Özel ağır uygulamalara yönelik üretilmiş özel amaçlı lastiklerin yanaklarında ilgili hız limitleri bulunmalıdır. M&S (kış) lastikleri, aracın normal koşullarda kullandığı lastiklerin hız limitinden daha düşük hız limitine sahip olmalıdırlar. Bazı ülklerde, sürücünün görebileceği bir yere lastiğin maksimum hız limitini gösteren bir çıkartma yapıştırılması zorunludur. Bu lastikler takılı olduğunda, bu hız aşılmamalıdır. Bu hız gösterge sistemi tüm lastik üreticileri için aynıdır.

Üzerinde Bulunan Harfler Ne İşe Yarar?TL: Tubeless (iç lastiksiz). Halk dilinde “dubleks” olarak bilinir.

TT: Tube-Type (iç lastikli).

RF: Rein-Force (güçlendirilmiş).

XL: Extra Load) (daha fazla yük).


Lastik Aşınma Miktarı ÇizgisiLastik AşınmaŞekildeki gibi lastiğin tabanında bulunan çizgiler, lastiğin ne kadar aşındığını görmenizi sağlar. Eğer lastiğin diş yüksekliği aşınıp bu çizgilere kadar gelmişse yol tutuş ve güvenli sürüş özelliklerinin azaldığını anlayabilirsiniz.


Lastiğin Üretim Tarihi Nerede Yazar?  Örnekte görülen kısım, lastiğin üretim tarihinin yazıldığı kısımdır.   Bu rakamları şöyle okumak gerekiyor: Son iki rakam üretim yılı, ilk   iki rakamsa üretildiği haftadır. Yani bu örneğe göre lastik, 2017   yılının 35. haftasında üretilmiştir. Alacağınız lastiklerin son 2 yıl   içinde üretilmiş olması gerektiğini de belirtelim.
İlginizi Çekecek Diğer Başlıklar

Şubelerimiz

İkitelli Şube
Maslak Şube
Ankara Şube
Bursa Şube
Kuzeykent Şube
Tosya Şube
Maltepe Şube

Hemen Git

Çalışma Saatleri

Hafta İçi 08:30 - 18:00
Hafta Sonu Cumartesi 08:30 - 15:00
Pazar Günleri (Kapalıyız)

Bize Ulaş

info@uspalastik.com
+0212 286 18 21

Mail Gönder